O MNIE - Imago Art

Przejdź do treści
O mnie
Dominika Maniek jestem artystą-plastykiem w zakresie projektowania ubioru, tkaniny unikatowej, biżuterii, rzeźby, rysunku. Ukończyłam Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, oraz Liceum Zawodowe Odzieżowe w Bytomiu. Jestem stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2001/2002.
Dzięki mojej rodzinie od wczesnych lat miałam kontakt ze sztuką. W trakcie studiów moim tematem przewodnim był fenomen lotu i tajemnica z nim związana. Po ukończeniu studiów przez 10 lat zdobywałam doświadczenie w pracowni i galerii mojej mamy Marianny Maniek. Od 2000 roku pod nazwą KOKON realizuje autorskie kolekcje głównie z jedwabiu naturalnego, to właśnie ta tkanina była najbardziej odpowiednia do przełożenia moich fascynacji. W wyniku współpracy z innymi artystami powstała idea IMAGO w założeniu to przestrzeń do realizowania wspólnych projektów. Imago to kolejna- dojrzała forma jaką przybiera owad w wyniku przepoczwarzania się.
Codziennie szukam nowych inspiracji i wyzwań. Moja pracownia, przypomina bardziej pracownię artystyczną, niż zwykły zakład krawiecki. Kiedy pracuje z nowa tkaniną, nie lubię projektować na papierze, najczęściej dopiero kawałek materiału owinięty wokół manekina mówi mi co powinnam z niego zrobić, patrzę jak się układa i niejednokrotnie łamię zasady, odwracam na lewą stronę albo kroję wbrew przyjętym zasadom. Kiedy tworzę kolekcje z tkanin, które farbuje, nigdy nie wiem czego mogę się spodziewać. Czasami efekt jest zbliżony do zamierzonego ale czasami powstają zaskakujące rezultaty, dzięki którym ubrania są niepowtarzalne, unikatowe.

Nagrody:

 •    17 Konkurs im.Władysława Strzemińskiego - Nagroda Polskiej Agencji Informatycznej
 •    18 Konkurs im. Władysława Strzemińskiego - Nagroda Muzeum Historii Miasta Łodzi
 •    „Złota Nitka” wyróżnienie za kolekcję „Anno- Domini” -1999r
 •    „Prząśniczka” wyróżnienie za kolekcję „Buduarową” -1999r. Lwów
 •    „Smirnoff Fashion Awards“ 1999r.- finał Polski

Wystawy:

 •    International Trade Fair Munch Talente 2001r.
 •    Przed- triennale wystawa towarzysząca 10-temu Międzynarodowemu Triennale Tkaniny Unikatowej 2001r.
 •   „Narracja – Przedmiot - Przestrzeń - Tworzywo” – Płock, Nowy Targ, Nowy Sącz, Łódź, Sieradz, Włocławek, Chorzów, Orońsko, Poznań, Gorzów wystawa prac absolwentów i studentów Pracowni Tkaniny Unikatowej prof. Aleksandry Mańczak 2001/2001r.
 •    Indywidualna wystawa - Muzeum Historii Miasta Łodzi 2002r.
 •    Miejska Galeria Sztuki MM - Chorzów 2003r.
 •    „Opakowania dla ludzi”- Katowice 2010r.

Design and implementation by ELEMENTUM2
© 2019 Imago Art. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Imago Art
ul. Wolności 7, 41-500 Chorzów, Poland
TELEFON: 601 808 955
E-MAIL: dkokon@gmail.com
Wróć do spisu treści